بتن خود ترمیم شونده بیولوژیکی

بتن بیولوژیکال با ترکیب فسفات منیزیم ویژگی خاص همراه با مقاومت بالاتری نسبت به بتن های معمولی می دهد ضمن آنکه به حفظ محیط زیست نیز کمک خواهد کرد. در واقع فسفات منیزیم خاصیت مضر را از بتن گرفته و آن را با شرایط زیست‌ محیطی سازگار می‌سازد. کاربرد این نوع بتن به ویژه در مناطق مدیترانه‌ای بسیار موثر است، چرا که از تولید باکتری و تجمع آلاینده‌های رطوبت‌زا جلوگیری می‌کند.

پارامترهایی که برای طراحی و تولید بتن بیولوژیکال به کار گرفته می‌شود به لطافت، سبک وزنی و در عین حال مقاومت بدنه ساختمان کمک می‌کند و رشد گیاهان سبز در دیواره‌های عمودی ساختمان را دوبرابر افزایش می‌دهد. همچنین این بتن سازگار با محیط‌زیست در ساخت پنل‌های گیاهی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این پنل‌های دیواری در سه لایه طراحی می‌شوند که لایه اول شامل ورقه ضد آب حرارتی است و چرخش آب درون دیواره را کنترل می‌کند و به خروج و ورود آن نظم می‌بخشد. لایه دوم مربوط به خروج آب آلوده به مخزن تصفیه و جذب مجدد آب پاک برای گیاهان زنده می‌شود که در عین حال از فرار یا هدر رفتن آب جلوگیری می‌کند. لایه سوم را نیز بتن بیولوژیکال تشکیل می‌دهد که حفظ ساختار داخلی دو لایه دیگر را تحت کنترل و نظارت قرار می‌دهد. ورود مواد زائد به داخل آنها جلوگیری می‌کند. تمامی این بخش‌ها بدان معنا است که با استفاده از این بتن، عملیات مکانیکی سخت در تشکیل بدنه خارجی ساختمان حذف می‌شود و تکنیک‌های سازگار با محیط‌زیست جایگزین آن خواهد شد.

ارگانیسم حرکت آب و جذب آب باران در لایه‌های درونی بتن بیولوژیکال به اندازه‌ای منظم انجام می‌شود که هدر رفتن انرژی پاک و خالص به طور تقریبی به صفر می‌رسد. طرح ساخت پنل‌های گیاهی با استفاده از بتن بیولوژیکال و احداث سازه از طریق این نوع بتن مورد استقبال کارشناسان و سازندگان اسپانیایی قرار گرفته است. هم‌اکنون توسعه‌ دهندگان فناوری‌های سبز ساختمانی این کشور کاربرد بتن سبز بیولوژیکال را در دستور کار خود قرار داده و این طرح جدید را در‌پروژه‌‌های شهری بارسلونا به اجرا درمی‌آورند. همچنین می‌توان بتن بیولوژیکال را در رنگ­‌ها و طرح‌های فانتزی متنوع تولید کرد که در این ­صورت استفاده از رنگ‌های صنعتی مضر به حداقل می‌رسد. الگوها و رنگ‌های بدنه بتن بیولوژیکال به گونه‌ای است که در شرایط گوناگون زیست‌ محیطی دچار‌ کم‌ترین تغییرات می‌‌‌شوند و به هیچ عنوان در سطح آن­ها ترک یا شکاف به وجود نمی‌‌آید.

این مجموعه به عنوان مبتکر و پایه گذار بتن سبز در ایران ، علاوه بر استفاده از باگاس نیشکر در بتن اکسپوز علاوه بر استفاده از ضایعات کشاورزی ، نسبت به افزایش طول عمر بتن های تولیدی خصوصاٌ بتن اکسپوز نما و بتن اکسپوز کف اقدام نموده است .